Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Przez pierwszy rok Twoje dziecko będzie przebywać głównie w mieszkaniu, dlatego warto przygotować dla niego przytulne, schludne i ciepłe miejsce. Na początek warto odświeżyć ściany, na których przez lata gromadziły się zarazki i zarodniki grzybów. Do malowania najlepiej użyj farb ekologicznych, nie zawierających alergenów. Warto wybrać farbę, która jest odporna na szorowanie, dzięki temu łatwo pozbędziesz się zabrudzeń. Postaraj się aby pomieszczenie było kolorowe. Różnorodność otoczenia lepiej stymuluje rozwój dziecka. Wysprzątaj wszystkie miejsca w których gromadzi się kurz, aby dziecko nie musiało go wdychać.
Gdy dziecko już zamieszka w domu musisz, wręcz przesadnie, dbać o czystość w kuchni i łazience. Możesz nie zdawać sobie sprawy, że mikroskopijne krople z toalety unoszą się w powietrzu i mogą osadzić się na wanience dziecka, ręczniku i innych przyborach toaletowych. Dlatego przed każdą kąpielą dziecka umyj starannie wanienkę a od czasu do czasu dobrze ją zdezynfekuj. Dodatkowo dezynfekuj częściej niż zwykle muszlę klozetową. Podobnie kuchnia to wielkie siedlisko grzybów i bakterii, które mogą wywołać zatrucia pokarmowe. Znajduje się ich mnóstwo na niedomytych blatach i w zlewozmywakach. Pamiętaj aby wszystko w kuchni myć bardzo dokładnie.
Sprzątanie i malowanie lepiej powierzyć ojcu Twojego dziecka. Wdychanie oparów farby, środków czystości czy unoszącego się kurzu nie jest wskazane dla kobiet w ciąży.

Odpowiednie łóżeczko dla dziecka to podstawa. Ustaw łóżko możliwie najdalej od okna i kaloryfera i z dala od miejsce gdzie będzie czuć przeciąg. Im większe kupisz łóżko tym dłużej będziecie mogli z niego korzystać (np. długość 120 cm). Najlepiej aby łóżko miało konstrukcję z drewna z opuszczaną boczną ścianką lub wyjmowanymi szczeblami oraz regulowanym spodem. Twoje dziecko prędzej czy później zechce samo opuszczać łóżko i wtedy takie udogodnienie oszczędzi wielu upadków. Jeżeli kupujesz używane łóżko, koniecznie wymień materac na nowy. Polecane są materaca piankowo-kokosowe, gdyż nie odkształcają się a jednocześnie są odpowiednio miękkie. Wystrzegaj się ciemnej pościeli, która może źle wpłynąć na samopoczucie Twojego dziecka. Ponadto znajdź w pokoju miejsce na specjalną komodę z nakładką do przewijania, albo ruchomy przewijak z wanienką. Kupując taki mebel przede wszystkim zwróć uwagę na jego stabilność. W pokoju dla dziecka przyda się kilka półek na pieluszki i produkty do pielęgnacji, z czasem półki te posłużą jako miejsce na kolejne zabawki. Dla własnej wygodny obok łóżeczka ustaw wygodny fotel i nocną lampkę. Jeśli chodzi o oświetlenie to najlepiej aby w pokoju dziecka było kilka źródeł światła.

Wózek nie jest tanim zakupem dlatego przed zakupem wybierz się do kilku sklepów, sprawdź oferty w internecie i porównaj ceny. Zwróć uwagę na jego koła im są większe tym łatwiej prowadzić wózek. Koła gumowa bardziej amortyzują nierówności terenu, natomiast koła piankowe są odporniejsze na uszkodzenia. Wózek powinien być głęboki z gondolą, parasolką chroniącą przed słońcem i folią przeciwdeszczową. Bardzo przydatna jest też torba na rzeczy potrzebne podczas spaceru z dzieckiem.

Kupując ubrania pamiętaj, że dziecko szybko rośnie, więc nie kupuj na zapas. Staraj się unikać tworzyw sztucznych i wybierać dobrej jakości ubrania z bawełny. Sprawdź ubrania pod kątem ostrych szwów i guzików. Zdecydowanie lepsze są kaftaniki na zatrzaski, albo wiązane z boku. Pamiętaj, że dziecko nie lubi rzeczy zakładanych przez głowę, więc kupuj rozpinane bluzy. Nie zapomnij o bucikach, czapce i kombinezonie na chłodniejsze dni. Wszystkie ubrania, które będą miały bezpośredni kontakt ze skórą upierz w płatkach mydlanych, jak wyschną dobrze je wyprasuj.

Pamiętaj, że oprócz walorów estetycznych zabawka powinna spełniać zadania edukacyjne. Kupując zabawki zwróć uwagę na wiek dzieci dla których jest przeznaczona (zazwyczaj taką informacje znajdziesz na metce). Na początek zakup wiszącą nad łóżkiem karuzelę-pozytywkę, która uspokoi i zaciekawi dziecko.

Nie zapomnij o zestawie pieluch i środków do pielęgnacji i higieny:

 • waciki, gaziki , pałeczki z watą;
 • krem pielęgnacyjny i na odparzenia;
 • mydło dla niemowląt;
 • oliwka do pielęgnacji niemowląt;
 • puder;
 • płyn do kąpieli i szampon;
 • nożyczki do paznokci z zaokrąglonymi końcami;
 • miękka szczotka do włosów.

Dodatkowo wyposaż swoją apteczkę w rzeczy przydatne podczas opieki nad małym dzieckiem:

 • sól fizjologiczna w ampułkach do przemywania oczu;
 • gumowa gruszka i woda morska do czyszczenia nosa;
 • spirytus 70% do przemywania pępka z jałowymi gazikami;
 • termometr.