Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Ostatnie 40 tygodni to okres wielkich zmian w Twoim organizmie. Po porodzie organizm jak najszybciej będzie wracał do formy sprzed ciąży a jednocześnie będzie przygotowywał się do nowej funkcji jaką jest opieka nad noworodkiem. Okres ten określa się mianem połogu i może trwać nawet ponad 6 tygodni. Podczas tego czasu może odczuwać wiele różnych, czasem bardzo intensywnych, dolegliwości:

W trakcie połogu z macicy wydostaje się spora ilość wydzieliny. Jest to zjawisko całkowicie fizjologiczne, w trakcie którego macica oczyszcza się z krwi i resztek błony śluzowej. Wydzielinę tę określa się jako odchody połogowe, a ich ilość i wygląd zależy od sposobu porodu oraz od tego, czy w czasie porodu nie doszło do powikłań.
W pierwszych dobach połogu wydzielina przybiera ciemnoczerwony kolor, wyraźnie widoczne są skrzepy krwi. Po tygodniu odchody zmieniają barwę na kolor brunatny lub nawet brązowy, stają się półpłynne.
Odchody połogowe są pożywką dla bakterii, co zwiększa ryzyko powstania infekcji intymnych. Dlatego też pierwsze dni połogu wymagają od świeżo upieczonej mamy zachowania szczególnej higieny okolic intymnych, częstej zmiany podpasek lub podkładów poporodowych.

Bóle brzucha spowodowane są kurczeniem się rozciągniętej macicy. Największy ból w połogu  występuje w pierwszych dniach po porodzie oraz podczas karmienia piersią, ponieważ hormon (oksytocyna) odpowiedzialny za wydzielanie mleka, reguluje także kurczliwość macicy.

Prze pierwsze trzy doby możesz nie odczuwać potrzeby wypróżnienia. Część kobiet miewa obawy o wytrzymałość szwów podczas wypróżnienia, ale zerwanie ich zdarza się bardzo rzadko.

Naciągnięcie mięśni i otarcie cewki moczowej oraz zmiany układu anatomicznego w obrębie miednicy mogą powodować wszelkiego rodzaju zaburzenia związane wydalaniem moczu. Takie dolegliwości mogą się utrzymać aż do 3 miesięcy po porodzie.
Szacuje się, że nietrzymanie moczu po porodzie dotyka nawet 70% młodych mam. To powszechny problem, który nie tylko zwiększa ryzyko wystąpienia zakażeń dolnych dróg moczowych, ale staje się przyczyną wstydu, który często ogranicza relacje z otoczeniem.
Popuszczanie moczu zdarza się zwłaszcza w czasie kaszlu, kichania, śmiechu. Czynności te powodują wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, co powoduje nacisk na pęcherz moczowy i niekontrolowany wypływ moczu. Przyczyną nietrzymanie moczu po porodzie jest niewystarczające napięcie mięśni i ścięgien okolic dna miednicy. Mięśnie te często ulegają rozciągnięciu lub drobnym urazom w czasie porodu.
Problem popuszczania moczu wymaga utrzymania szczególnej higieny okolic intymnych, co pozwala zapobiegać zakażeniom dolnych dróg moczowych i przeciwdziałać pojawieniu się infekcji intymnych. Wskazane jest także ćwiczenie mięśni Kegla jeszcze przed porodem.

Z powodu ucisku macicy na jelita, a także z powodu powtarzających się zaparć w czasie ciąży, wiele przyszłych mam cierpi z powodu hemoroidów. Hemoroidy mogą pojawić się także po urodzeniu dziecka, czego przyczyną najczęściej jest silne parcie podczas porodu. Hemoroidy po porodzie mogą powodować silne swędzenie, pieczenie, utrudniać chodzenie i siadanie.

Samo nacięcie krocza w czasie porodu zazwyczaj nie przynosi dolegliwości bólowych, jednak rana po takim nacięciu może być przyczyną bólu. Może pojawić się uczucie dokuczliwego ściągnięcia czy pieczenie. W okresie gojenia krocza po porodzie, konieczne jest zachowanie szczególnej higieny. Rana powinna zagoić się do dwóch tygodni po porodzie.
Należy delikatnie podmywać się letnią wodą po każdym wyjściu z toalety i osuszać okolice intymne jednorazowymi papierowymi ręczniaki. Ranę powinno się wietrzyć, należy unikać obcisłej bielizny wykonanej ze sztucznych materiałów. Jeżeli rana nie goi się prawidłowo, a ból nasila się, należy zgłosić się do lekarza.

Czas połogu to moment na odpoczynek po ogromnym wysiłku jakim jest poród. To początek powolnego powrotu organizmu do stanu przed ciążą. Okres połogu wymaga wypoczynku, pielęgnacji. Przeciwwskazane jest wykonywanie prac fizycznych, w tym dźwiganie. Wszelką aktywność fizyczną należy, w tym sport i ćwiczenia należy wdrażać stopniowo, zwłaszcza po cesarskim cięciu.